| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
After 30 years in Flon, Sports Discount is moving to Boulevard de Grancy 2, 1006 Lausanne!


272.30 CHF
| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
Compact and punchy surfskate inspired by the Channel Islands Fishbeard. Choose CX for snappy pump or C7 for ultra-smooth flow. A ready-to-ride 2024 complete built for carving, bowls, and surf training on flat days.
Carver x Lost RNF Retro 29.5" 2024 surfskate. Compact fish shape with responsive tail, grippy wheels, and precision bearings. Choose CX for snappy pumping or C7 for ultra-smooth surfy flow. A complete board for surf training, carving, bowls, and everyday city cruising.
| (Selected) CX | (Selected) C7 | |
| Color | White/Black | White/Black |
| Wheel color | Black | Black |
| Wheelbase (cm) | 46.67cm | 46.67cm |
| Bearings | Abec 7 | Abec 7 |
| Wheel diameter | 70mm | 70mm |
| Wheel hardness | 81a | 81a |
| Collections | 2021 | 2021 |
| Board Width ( \'\' ) | 9.75\'\' | 9.75\'\' |
| Board Width ( cm ) | 24.76cm | 24.76cm |
| Board Length ( cm ) | 83.82cm | 83.82cm |
| Board Length (\'\') | 33.00" | 33.00" |
| Unit weight | 2100 g | 2100 g |
| Wheelbase \'\' | 18.375" | 18.375" |
| MODEL NAME | Carson Proteus | Carson Proteus |
| SKATEBOARD COMPLETE OR DECK ONLY | Complete | Complete |
| Color | White/Black |
| Wheel color | Black |
| Wheelbase (cm) | 46.67cm |
| Bearings | Abec 7 |
| Wheel diameter | 70mm |
| Wheel hardness | 81a |
| Collections | 2021 |
| Board Width ( \'\' ) | 9.75\'\' |
| Board Width ( cm ) | 24.76cm |
| Board Length ( cm ) | 83.82cm |
| Board Length (\'\') | 33.00" |
| Unit weight | 2100 g |
| Wheelbase \'\' | 18.375" |
| MODEL NAME | Carson Proteus |
| SKATEBOARD COMPLETE OR DECK ONLY | Complete |
| Color | White/Black |
| Wheel color | Black |
| Wheelbase (cm) | 46.67cm |
| Bearings | Abec 7 |
| Wheel diameter | 70mm |
| Wheel hardness | 81a |
| Collections | 2021 |
| Board Width ( \'\' ) | 9.75\'\' |
| Board Width ( cm ) | 24.76cm |
| Board Length ( cm ) | 83.82cm |
| Board Length (\'\') | 33.00" |
| Unit weight | 2100 g |
| Wheelbase \'\' | 18.375" |
| MODEL NAME | Carson Proteus |
| SKATEBOARD COMPLETE OR DECK ONLY | Complete |