The Chisel in colour Black/Don'tF&ckIt is a 8,25" classic Resin-7 complete with Abec-7 bearings. Shaped deck for having a good time whilst shredding. It is made of Resin-7 hard rock maple with Canadian maple cross plys and it features mellow concave with medium nose and tail kick on 5.5” Tensor Alloys and 55mm Conical 101a wheels with Split black and printed griptape. Also featuring Matte finish art on glossy paint dipped deck and Truck hangers match griptape art. Dimensions are 8.25” x 32” x 14.25”wb
- MATERIALS
• 8.6” x 32.2” x 14.5”WB
• Resin-7 Hard Rock Maple with Canadian maple cross plys
• 5.5” Tensor alloy trucks
• Globe Abec-7 bearings
• 55mm Conical 101a wheels
| age group | Adults |
| Bearing | Abec 7 |
| Color | Ddon'tf&Ckit |
| Color | Black |
| Wheel color | White |
| Max Load | 100 Kg |
| Wheelbase (cm) | 36.83cm |
| Bearings | Abec 7 |
| Wheel diameter | 55mm |
| Wheel hardness | 101a |
| Collections | 2023 |
| Board Width ( '' ) | 8.25" |
| Board Width ( cm ) | 20.95cm |
| Board Length ( cm ) | 81.78cm |
| Board Length ('') | 32.20" |
| Unit weight | 2100g |
| Wheelbase '' | 14.50" |
| READY FOR GALAXUS | YES |
| MODEL NAME | Chisel |
| SKATEBOARD COMPLETE OR DECK ONLY | Complete |
| LABEL CATEGORY NAME | Skateboard |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |

ICESKATES













































