| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
After 30 years in Flon, Sports Discount is moving to Boulevard de Grancy 2, 1006 Lausanne!


449.00 CHF
| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
Ski Movement Icon 89 W 2020
Ski Movement Icon 95 W 2020
Movement Alp Tracks 90 W 2024
Movement Alp Tracks 95 W 2024
The Ski Movement Fly 90 W 2025 is a women’s lightweight, all-mountain snowboard binding with a tuned medium-stiff flex, ergonomic straps, EVA cushioning and tool-less adjustments. Compatible with 162 and 170 cm setups for confident, comfortable riding across varied terrain.
Ski Movement Fly 95 W 2025 — versatile women's all-mountain skis with 95 mm waist, lightweight wood core and rockered tip. Available in 162/170/178 cm for confident carving, flotation in soft snow and reduced swing weight on long days.
Versatile women's all-mountain ski with an 88 mm waist — the Ski Movement Revolution 88 W 2025 offers lightweight agility, stable edge grip and playful float. Available in 155/164/173 cm for intermediate to advanced skiers who want one ski for groomers and mixed snow.
| (Selected) 170 | (Selected) 178 | (Selected) 162 | |
| Collections | 2024 | 2024 | 2024 |
| Gender | Women | Women | Women |
| Nose Width | 125 | 126 | 123 |
| Waist Width | 98 | 98 | 98 |
| Tail Width | 113 | 114 | 111 |
| Unit weight | 1580g | 1680g | 1480g |
| Radius | 19.5 | 20.5 | 18.5 |
| Ski Category | All Mountain | All Mountain | All Mountain |
| MODEL NAME | Go 98 W Ti | Go 98 W Ti | Go 98 W Ti |
| Ski Length in cm | 170 | 178 | 162 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 125 |
| Waist Width | 98 |
| Tail Width | 113 |
| Unit weight | 1580g |
| Radius | 19.5 |
| Ski Category | All Mountain |
| MODEL NAME | Go 98 W Ti |
| Ski Length in cm | 170 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 126 |
| Waist Width | 98 |
| Tail Width | 114 |
| Unit weight | 1680g |
| Radius | 20.5 |
| Ski Category | All Mountain |
| MODEL NAME | Go 98 W Ti |
| Ski Length in cm | 178 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 123 |
| Waist Width | 98 |
| Tail Width | 111 |
| Unit weight | 1480g |
| Radius | 18.5 |
| Ski Category | All Mountain |
| MODEL NAME | Go 98 W Ti |
| Ski Length in cm | 162 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |