| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
After 30 years in Flon, Sports Discount is moving to Boulevard de Grancy 2, 1006 Lausanne!


649.00 CHF
| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
The Ski Movement Fly 90 W 2025 is a women’s lightweight, all-mountain snowboard binding with a tuned medium-stiff flex, ergonomic straps, EVA cushioning and tool-less adjustments. Compatible with 162 and 170 cm setups for confident, comfortable riding across varied terrain.
Versatile women's all-mountain ski with an 88 mm waist — the Ski Movement Revolution 88 W 2025 offers lightweight agility, stable edge grip and playful float. Available in 155/164/173 cm for intermediate to advanced skiers who want one ski for groomers and mixed snow.
| (Selected) 178 | (Selected) 162 | (Selected) 170 | |
| Collections | 2025 | 2025 | 2025 |
| Nose Width | 128 | 126 | 127 |
| Waist Width | 95 | 95 | 95 |
| Tail Width | 123 | 122 | 123 |
| Unit weight | 1860g | 1810g | |
| Radius | 14.3 | 11.3 | 13 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride | All-Mountain / Freeride | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 95 W | Fly 95 W | Fly 95 W |
| Ski Length in cm | 178 | 162 | 170 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2025 |
| Nose Width | 128 |
| Waist Width | 95 |
| Tail Width | 123 |
| Unit weight | 1860g |
| Radius | 14.3 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 95 W |
| Ski Length in cm | 178 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2025 |
| Nose Width | 126 |
| Waist Width | 95 |
| Tail Width | 122 |
| Radius | 11.3 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 95 W |
| Ski Length in cm | 162 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2025 |
| Nose Width | 127 |
| Waist Width | 95 |
| Tail Width | 123 |
| Unit weight | 1810g |
| Radius | 13 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 95 W |
| Ski Length in cm | 170 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |