| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
After 30 years in Flon, Sports Discount is moving to Boulevard de Grancy 2, 1006 Lausanne!


599.00 CHF
| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
Ski Movement Fly 95 W 2025 — versatile women's all-mountain skis with 95 mm waist, lightweight wood core and rockered tip. Available in 162/170/178 cm for confident carving, flotation in soft snow and reduced swing weight on long days.
Versatile women's all-mountain ski with an 88 mm waist — the Ski Movement Revolution 88 W 2025 offers lightweight agility, stable edge grip and playful float. Available in 155/164/173 cm for intermediate to advanced skiers who want one ski for groomers and mixed snow.
| (Selected) 162 | (Selected) 170 | |
| Collections | 2025 | 2025 |
| Nose Width | 123 | 124 |
| Waist Width | 90 | 90 |
| Tail Width | 119 | 120 |
| Radius | 12 | 12.9 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 90 W | Fly 90 W |
| Ski Length in cm | 162 | 170 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Unit weight | 1700g |
| Collections | 2025 |
| Nose Width | 123 |
| Waist Width | 90 |
| Tail Width | 119 |
| Radius | 12 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 90 W |
| Ski Length in cm | 162 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2025 |
| Nose Width | 124 |
| Waist Width | 90 |
| Tail Width | 120 |
| Unit weight | 1700g |
| Radius | 12.9 |
| Ski Category | All-Mountain / Freeride |
| MODEL NAME | Fly 90 W |
| Ski Length in cm | 170 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |