| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
After 30 years in Flon, Sports Discount is moving to Boulevard de Grancy 2, 1006 Lausanne!


649.00 CHF
| {0} |
Pas de questions pour le moment.
| Nom: | |
| Email: | |
| Question: | |
|
|
|
| Poser une question |
The Ski Movement Fly 90 W 2025 is a women’s lightweight, all-mountain snowboard binding with a tuned medium-stiff flex, ergonomic straps, EVA cushioning and tool-less adjustments. Compatible with 162 and 170 cm setups for confident, comfortable riding across varied terrain.
Ski Movement Fly 95 W 2025 — versatile women's all-mountain skis with 95 mm waist, lightweight wood core and rockered tip. Available in 162/170/178 cm for confident carving, flotation in soft snow and reduced swing weight on long days.
Versatile women's all-mountain ski with an 88 mm waist — the Ski Movement Revolution 88 W 2025 offers lightweight agility, stable edge grip and playful float. Available in 155/164/173 cm for intermediate to advanced skiers who want one ski for groomers and mixed snow.
| (Selected) 154 | (Selected) 161 | (Selected) 169 | |
| Collections | 2024 | 2024 | 2024 |
| Gender | Women | Women | Women |
| Nose Width | 117 | 119 | 122 |
| Waist Width | 86 | 86 | 86 |
| Tail Width | 106 | 108 | 111 |
| Unit weight | 1150g | 1260g | 1320g |
| Radius | 13.5 | 14 | 14.5 |
| MODEL NAME | Logic 86 W | Logic 86 W | Logic 86 W |
| Ski Length in cm | 154 | 161 | 169 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 117 |
| Waist Width | 86 |
| Tail Width | 106 |
| Unit weight | 1150g |
| Radius | 13.5 |
| MODEL NAME | Logic 86 W |
| Ski Length in cm | 154 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 119 |
| Waist Width | 86 |
| Tail Width | 108 |
| Unit weight | 1260g |
| Radius | 14 |
| MODEL NAME | Logic 86 W |
| Ski Length in cm | 161 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Collections | 2024 |
| Gender | Women |
| Nose Width | 122 |
| Waist Width | 86 |
| Tail Width | 111 |
| Unit weight | 1320g |
| Radius | 14.5 |
| MODEL NAME | Logic 86 W |
| Ski Length in cm | 169 |
| Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |
| Name of the Ski Bindings Included | No Ski Bindings Included |